Hogyan válasszunk „biztonságos” kozmetikumot?

Hogyan válasszunk „biztonságos” kozmetikumot?

Bőrünk a legnagyobb felületünk, ami elsődlegesen érintkezik a külvilággal. Rengeteg hatásnak van kitéve, épp ezért nagyon fontos, hogy miként ápoljuk és védjük külsőleg. Erről kérdeztem a bőrápolás egyik szakértőjét:

A mai világban nagyon nehéz kiválasztani melyik kozmetikum az, amelyet biztonsággal a bőrünkre kenhetünk anélkül, hogy bármilyen irritáló hatása legyen. A kozmetikumok alapvetően zsírokból, olajokból, viaszból, hatóanyagokból, különféle adalékanyagokból (emulgeáló szerek, tartósítószerek, illatanyag, színezék, stb.) állnak. Az összetevők listáját minden gyártónak elérhetővé kell tennie a felhasználója számára. Ennek nyelvezete angol, latin vagy botanikai (törvény szabályozza).

Fontos, hogy milyen sorrendben vannak leírva. Ami az első helyen szerepel abból van a termékben a legtöbb és így halad a felsorolás csökkenő sorrendben. Az egyik legtöbbet használt összetevők, amik nem tesznek jót a bőrünknek, azok a kőolajszármazékok, a Petrolatum (Vaseline), Parrafinum- Liquidum, Ceresin, stb. A bőr megfullad tőle, nem tud oxigént felvenni, leállítja a bőr védekezőképességét, továbbá feszül, ha elfelejtjük bekenni. Ha izzad, tapad, ragad a krémezés után, tisztátalan a bőre, akkor igen nagy valószínűséggel megtalálható ez az összetevő a rendszeresített kozmetikumában. Szilikonolaj a következő káros anyag, ami hasonlóan a kőolajszármazékokhoz elzárja a bőr légzését. Cyclohexasiloxane, Dimethicone, stb. neveken lehet megtalálni őket a termékekben. Ezek mellet kerülendőek a tartósítószerek, amelyek a kozmetikumok kb. 95%-ában megtalálhatóak. Összetevők listájában „parabénre” végződnek, illetve előfordulhat Triclosan, Disodium EDTA, stb. megnevezés.

Sajnos az emberek hajlamosak, hogy az illat alapján válasszanak maguknak kozmetikumot. Pedig a leggyakoribb allergén anyag az a parfüm. Bőrápolás szempontjából teljesen felesleges. Parfüme, Fragrance néven találjuk meg őket az összetevők felsorolásában. A PEG, PPG, származékok emulgeálószerként, oldószerként, tenzidként szolgálnak, amik szintén irritáló hatásúak. Ha vízhiánnyal küzd a bőre, ezeket az összetevőket mindenképpen kerülje el. Ceteareth, Polysorbate, Pareth, stb. neveken találkozhat velük. Miteszer és komedóképző hatóanyagok az Eucerin, Isopropyl Miristate, Isopropyl Palmitate, Isopropyl Stearate, Lanolin.

És akkor feltehetjük a kérdést, hogy miket tartalmazzon a kozmetikumunk?! Letisztítás során törekedjünk arra, hogy növényi tenzideket tartalmazzon a készítményünk, mint például a Coco- Glucoside. Tartalmazzon jól felszívódó természetes zsírokat, olajokat, vitaminokat, antioxidánsokat, high- tech hatóanyagokat.

Ruzsics-Kerekes Tímea /kozmetikus/

Alul a ↓↓ kezdőoldal-ra kattintva tudtok tájékozódni egyéb arcápolási szolgáltatásokkal kapcsolatosan.

Kezőoldal